Sekcja Psychologii Międzykulturowej
Główną misją psychologii międzykulturowej jest studiowanie procesów psychicznych człowieka w kontekście kulturowym oraz prowadzenie porównań międzykulturowych ujawniających właściwy stopień generalizacji prawidłowości empirycznych.
Psychologia międzykulturowa posiada również aspekt aplikatywny, obejmujący procesy akulturacji i adaptacji kulturowej ludzi przemieszczających się w przestrzeni międzynarodowej.
Psychologia międzykulturowa istnieje w postaci sformalizowanej od ponad czterdziestu lat. Głównym międzynarodowym towarzystwem naukowym jest International Association for Cross-Cultural Psychology (IACCP), zaś jej flagowym czasopismem – Journal of Cross-Cultural Psychology (JCCP). Periodykiem zorientowanym aplikatywnie jest International Journal of Intercultural Relations (IJIR). We wszystkich tych ciałach polscy przedstawiciele mieli lub mają swój wyraźny udział.
W Polsce dyscyplina ta uprawiana jest od dwudziestu lat. W roku 2000 byliśmy organizatorami XV Kongresu IACCP. W Instytucie Psychologii PAN istnieje Pracownia Psychologii Międzykulturowej a w SWPS – Katedra Psychologii Międzykulturowej. Od kilkunastu lat prowadzone są studia w tym zakresie, powstają prace od magisterskich przez doktoraty aż po habilitacje. Dziś, psychologowie międzykulturowi rozpoznawalni są w większości środowisk akademickich kraju; a zwłaszcza w: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy.
Skupieni w PSPS, psychologowie międzykulturowi lub zainteresowani tą problematyką badacze postanowili utworzyć sekcję, która pomoże artykułować nasze pasje badawcze, sprzyjać wymianie naukowej, stymulować publikacje stanowić platformę do wymiany idei i doświadczeń oraz popularyzować naszą dyscyplinę w środowiskach akademickich oraz profesjonalnych. Odnotowując rosnące zainteresowanie studentów psychologii i nauk pokrewnych, pragniemy wspomagać ich koła naukowe i powstające tam inicjatywy.
Startując w wymaganej statutem grupie ponad dziesięciu osób, wierzymy, że w bliskim czasie powiększymy nasze szeregi a co ważniejsze, realizować będziemy interesujący program działań. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Nasze zadania obejmują:
- Przygotowywanie, opiniowanie i realizację części programu naukowego Zjazdów PSPS, odpowiadającej psychologii międzykulturowej.
- Wydawanie serii monografii naukowych w zakresie psychologii międzykulturowej.
- Dbałość o obecność problematyki międzykulturowej na łamach Psychologii Społecznej.
- Organizowanie spotkań grup roboczych, warsztatów, szkół letnich/zimowych dla młodszych pracowników naukowych, doktorantów i studentów.
- Inicjowanie współpracy i wymiany międzynarodowej, zwłaszcza z IACCP.
- Konsultowanie programów dydaktyki z psychologii międzykulturowej na poziomie studiów magisterskich i doktoranckich.
- Propagowanie idei psychologii międzykulturowej jako dyscypliny akademickiej i profesji psychologicznej.
Osoby funkcyjne w Sekcji:
Zgodnie z wymogami Statutu, członkowie założyciele Sekcji postanowili obdarzyć trzy osoby z naszego grona funkcjami:
- Przewodniczącej – dr hab. prof. UG Joannę Różycką-Tran (UG)
- Vice-Przewodniczącej – dr Agatę Błachnio (KUL)
- Sekretarza – mgra Michała Sękowskiego (UKSW)
Członkowie Sekcji:
- Krystyna Adamska
- Tomasz Baran
- Michał Bilewicz
- Agata Błachnio
- Paweł Boski
- Katarzyna Cantarero
- Barnaba Danieluk
- Kuba Kryś
- Mariola Łaguna
- Jarosław Piotrowski
- Aneta Przepiórka
- Joanna Różycka
- Piotr Sorokowski
- Magdalena Żemojtel-Piotrowska
Publikacje
W 2015 roku na rynku wydawniczym ukazały się dwie publikacje członków Sekcji Psychologii M-K.
Aktualności
Kilka słów podsumowania 2014 roku
Nasza seria monografii zostanie zainaugurowana publikacją dr Joanny Różyckiej z Uniwersytetu Gdańskiego, pt. Życie społeczne jako Gra. Kontekst międzykulturowy, która ukaże się w tym roku na łamach Wydawnictwa UG.
Psychologia Wartości w Badaniach Międzykulturowych
[Sympozjum Sekcji Psychologii Międzykulturowej PSPS]
Członkowie Sekcji Psychologii Międzykulturowej, aktywnie włączając się w uczestnictwo w tegorocznym X Zjeździe jubileuszowym PSPS w Krakowie, zaprezentują sympozjum poświęcone problematyce psychologii między-/kulturowej wartości. Organizatorami sympozjum są Paweł Boski i Jan Cieciuch. Wspólnym wątkiem tematycznym wystąpień w ramach sympozjum będzie weryfikacja teorii wartości Shaloma Schwartza.
W otwierającej prezentacji, Jan Cieciuch, bliski współpracownik Schwartza, pokaże zmodyfikowany model wartości Schwartza oraz porówna go z modelem klasycznym. Ponadto zaprezentuje empiryczne argumenty na rzecz modyfikacji oraz interpretację modelu z punktu widzenia psychologii międzykulturowej, osobowości i rozwojowej.
W kolejnym referacie we współautorstwie z Małgorzatą Najderską, problematyka wartości będzie rozpatrzona w kontekście odradzającej się psychologii cnót i mocnych stron osobowości.
Agata Błachnio i Naser Aghababaei zaprezentują badania dotyczące korelatów uczciwości w grupie polskich chrześcijan i irańskich muzułmanów.
Mariola Łaguna wraz z zespołem przedstawi analizę międzykulturową dotyczącą roli wartości w wyjaśnianiu intencji zawodowych, zwłaszcza intencji przedsiębiorczych. Badania pokazują zależności w grupach pochodzących z Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Polski.
Wystąpienie Magdaleny Żemojtel-Piotrowskiej, Jarosława Piotrowskiego oraz Jaroslava Kostala będzie dotyczyło zjawiska roszczeniowości i jego związku z wartościami osobistymi i kulturowymi. Efektem badań zrealizowanych w 27 krajach jest wielowymiarowy model roszczeniowości.
W ostatnim referacie, Paweł Boski dokona syntezy badań nad orientacją humanistyczną i sprawnościową w praktykach i wartościach przypisywanych kulturze polskiej, na tle porównań z innymi. Przedmiotem tego wystąpienia będą również związki obu tych super-wartości z pomiarami dobrostanu i poczuciem własnej wartości.
Kolejnym ważnym punktem będzie wykład plenarny wygłoszony przez członka sekcji, Piotra Sorokowskiego, który jest zeszłorocznym laureatem nagrody im. Roberta Zajonca.
Wielowymiarowy model postaw roszczeniowych i jego międzykulturowa weryfikacja związki roszczeniowości z wartościami osobistymi i kulturowymi
Magdalena Żemojtel-Piotrowska, UG, Jarosław Piotrowski, SWPS, Jaroslav Kostal, Czech Academy of Science
I Konferencja Sekcji Psychologii Międzykulturowej PSPS: Poszukiwanie wspólnych wątków w różnorodności dyscypliny
W dniu 13 kwietnia 2013 r. w SWPS w Warszawie odbędzie się I Konferencja Sekcji Psychologii Międzykulturowej PSPS.
W ramach konferencji przewidziane są następujące wystąpienia:
- Psychologia międzykulturowa a kulturowa, czyli jak uprawiać naukę na pograniczu (interface) psychologii i kultury? (prof. Paweł Boski)
- Psychologia społeczna a psychologia między-/kulturowa. Na przykładzie stosunków międzygrupowych. (dr Michał Bilewicz)
- Psychologia między-/kulturowa a psychologia ewolucyjna (dr Piotr Sorokowski)
- Poziomy analizy i pomiaru: kulturowy i jednostkowy. Czyli o specyfice metodologicznej naszej dyscypliny. (dr Joanna Różycka, dr Joanna Więckowska)
- Teoria wartoci (Schwartza): Uniwersalnie psychologiczna czy kulturowa? (dr Jan Cieciuch, dr Magdalena Żemojtel-Piotrowska)
W przypadku każdego z tematów prosić będziemy dwie osoby o przygotowanie wystąpień. Do niektórych tematów nie mamy jeszcze par, każdy kto ma ochotę niech dołączy.
Powyższe pięć tematów jest stanem na dzień dzisiejszy.
Ostateczna wersja programu jest dostępna tutaj.
Prosimy o zgłaszanie wszelkich uwag i propozycji, tak aby nasze spotkanie było owocne i przyjemne.
W razie pytań prosimy o kontakt:
Paweł Boski – pboski(at)swps.edu.pl
Aneta Przepiórka – aneta.przepiorka(at)gmail.com
II Zjazd Sekcji Psychologii Międzykulturowej PSPS: Od międzykulturowości do globalizacji
W dniach 9 – 10 maja 2014 pod hasłem „Od międzykulturowości do globalizacji” odbył się we Wrocławiu II Zjazd Sekcji Psychologii Międzykulturowej Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.
IV Zjazd Sekcji Psychologii Międzykulturowej PSPS
W dniach 21-22 kwietnia 2016 r. w Lublinie odbędzie się IV Zjazd Sekcji Psychologii Międzykulturowej PSPS.
Organizatorami konferencji jest Sekcja Psychologii Międzykulturowej PSPS, Instytut Psychologii KUL oraz Towarzystwo Naukowe KUL.
W ramach konferencji planowane są sesje referatowe oraz wykład specjalny, który wygłosi prof. Debie Roberson z University of Essex (UK).
Termin zgłoszeń mija 29 lutego 2016 r. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie:
https://www.kul.pl/art_65357.html.