Już w 1942 roku Gordon Allport podkreślał, że psychologia powinna zajmować się życiem tak, jak jest przeżywane. Wymaga to badania myśli, uczuć oraz zachowań in situ: dokładnie wtedy i gdzie mają miejsce. W praktyce oznacza to prowadzenie badań z wieloma punktami pomiarowymi oraz przeniesienie perspektywy z różnic między osobami na różnice wewnątrz osoby. Dziś, prowadzenie takich badań wydaje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej ze względu na rozwój technologii umożliwiającej uczestnikom udział w pomiarze niemal w każdej sytuacji, jeśli tylko mają dostęp do telefonu, laptopa lub fitness trackera. Ten rodzaj badań, znany pod nazwą intensywnych badań podłużnych w ostatnich latach ogromnie zyskał na popularności: pozwala stawiać nowe pytania badawcze, a także ponownie przyjrzeć się dawnym ustaleniom. Celem tego numeru specjalnego jest pokazanie jak ważne jest badanie zmian wewnątrz osoby w czasie. Badania mogą dotyczyć różnych obszarów psychologii społecznej i przedstawiać szeroki zakres metod.
Zapraszamy autorów z wszystkich obszarów psychologii społecznej, którzy wykorzystują intensywne badania podłużne żeby uchwycić życie w jego zmienności. Poszukujemy odpowiedzi na pytania takie jak:
Informacje dla Autorów
Wszystkie artykuły muszą być złożone w systemie online: https://spb.psychopen.eu/ z zaznaczeniem, że są przeznaczone do wydania specjalnego (“Special Issue on Within-Person Variability”). Pozostałe instrukcje dla Autorów znajdują się na stronie czasopisma.
Ważne daty:
Kontakt:
Autorów zapraszamy do kontaktu; chętnie odpowiemy na pytania oraz porozmawiamy o pomysłach: