W dniach 19-21.09.2024 odbył się 19. Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, który zgromadził około 250 uczestników, w tym znaczący odsetek osób niepolskojęzycznych. W ramach zjazdu zorganizowano aż 41 sympozjów oraz sesji. Połowa sesji równoległych odbyła się w języku angielskim, co podkreśla międzynarodowy charakter wydarzenia.
Podczas Zjazdu odbyły się również wykłady wybitnych prelegentów. Prof. Anjan Chatterjee, wybitny neuronaukowiec z University of Pennsylvania, wygłosił inspirujący wykład zatytułowany „Art, Architecture, and Human Wellbeing”, w którym poruszył zagadnienia związane z wpływem sztuki i architektury na ludzkie samopoczucie.
Prof. Dariusz Doliński, ceniony psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS, zaprezentował swoje badania w wykładzie „Konflikt unikanie-unikanie jako model wyjaśniający posłuszeństwo w paradygmacie Milgrama”, przedstawiając nowe spojrzenie na klasyczne eksperymenty Milgrama dotyczące posłuszeństwa wobec autorytetów.
Z kolei prof. Roland Imhoff z Uniwersytetu w Mainz podzielił się swoimi badaniami na temat kategoryzacji społecznej podczas wykładu „On Lumping and Splitting: What Determines How We Categorize Our Social Ecology?”.
Zjazdowi towarzyszyły dwa wyjątkowe warsztaty prowadzone przez prof. Anjana Chatterjee, specjalistę z zakresu neuronauk i psychologii społecznej. Dzięki wsparciu Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, prof. Chatterjee poprowadził warsztaty pt. „Human beauty” oraz „Some thoughts on research approaches and writing papers”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
W programie Zjazdu znalazła się również fascynująca dyskusja plenarna pod tytułem „Psychologia społeczna w edukacji”, prowadzona przez doktorantkę i autorkę podręczników do edukacji wczesnoszkolnej, mgr Karinę Muchę. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele świata nauki i edukacji, co umożliwiło pogłębioną refleksję na temat roli psychologii społecznej w procesie edukacyjnym.
Laureatką Nagrody za całokształt dorobku naukowego została prof. Mariola Łaguna (KUL), zaś laureatką Nagrody im. Roberta Zajonca – dr Marta Roczniewska (Uniwersytet SWPS).
Przed Zjazdem odbyła się tradycyjna, dwudniowa szkoła letnia PSPS, podczas której uczestnicy mogli wziąć udział w trzech warsztatach: „What Comes After Ph.D.? Career Development Workshop” prowadzonym przez dr Mariolę Paruzel-Czachurę (prof. UŚ), „Engaging Communities through Participatory Action Research” z dr hab. Małgorzatą Wójcik (prof. USWPS) oraz „Developing Research Skills with Particular Emphasis on Research Planning Skills” prowadzonym przez prof. Anjana Chatterjee.
Sponsorem Zjazdu, już tradycyjnie, był Panel badawczy Ariadna, który ufundował nagrody w konkursach na najlepszą prezentację ustną oraz poster lub BLITZ.