Potrzeba kontroli to jedna z podstawowych psychologicznych potrzeb człowieka. Świat ułożony, przewidywalny, ustrukturyzowany to taki, w którym łatwiej nam się odnaleźć i który, przynajmniej z założenia, stanowi dla nas mniejsze zagrożenie. Nie dziwne zatem, że gdy tracimy poczucie kontroli, naszym pierwszym odruchem jest próba odzyskania jej. Teorie psychologiczne oraz badania prowadzone w ich nurcie wskazują na różne formy radzenia sobie z tą sytuacją.
I tak przykładowo autorzy tzw. dwuprocesowego modelu przywracania kontroli twierdzą, że w sytuacji utraty kontroli próbujemy ją odzyskać na dwa sposoby. Z jednej strony, możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość tak, by odpowiadała naszym preferencjom. Tym samym odzyskujemy kontrolę pierwotną. Przykładem tego będzie zmiana pracy w sytuacji, w której obecna praca nam nie odpowiada lub kupno nowego samochodu, gdy stary pojazd nas zawiódł. Z drugiej strony, gdy pierwszy sposób zawiedzie, możemy dostosować się do sytuacji, w której się znaleźliśmy, tym samym zmieniając siebie i odzyskując kontrolę wtórną. Może się wydawać, że ten drugi sposób niewiele ma wspólnego z faktycznym przywracaniem kontroli, rozumianej potocznie jako wpływ na bieg wydarzeń. W gruncie rzeczy jednak pomaga on jednostkom poczuć, że w jakiś sposób kontrolują sytuację, np. poprzez przypisywanie faktycznej kontroli nad światem potężnym innym – przywódcom, grupom, czy nawet bogom.
Badania pokazują, że odzyskiwanie kontroli wtórnej ma swoje konsekwencje społeczne. Proces ten prowadzi m.in. do wzrostu poparcia dla silnych rządów lub wiary w sprawczego boga, poparcia dla hierarchicznych systemów czy nasilenia wiary w teorie spiskowe. Dotychczas jednak tylko w niewielkim stopniu przyglądano się temu, czy obniżone poczucie kontroli – i idąca za tym potrzeba przywrócenia jej – związane są z tendencję do patrzenia na świat w sposób stereotypowy. Nie badano również tego, w jaki sposób odebranie kontroli przekłada się na wzrost uprzedzeń wobec grup obcych. Zadania tego podjęła się Lisa Juliane Schneider w artykule zatytułowanym „Stereotyping, Prejudice, and the Role of Anxiety for Compensatory Control”.
Autorka tekstu, decydując się na przeprowadzenie badań na ten temat, odwołała się do teorii psychologicznych sugerujących, że stereotypy i uprzedzenia przedstawiają uproszczony obraz złożonego świata społecznego. Tym samym, pomagają one nie tylko odnaleźć się w skomplikowanej rzeczywistości, ale również umożliwiają stworzenie obrazu grupy własnej w odróżnieniu od grup obcych. Dlaczego jednak stereotypy i uprzedzenia miałyby pozwolić poradzić sobie z obniżonym poczuciem kontroli? Badaczka zakładała, że może się tak dziać ze względu na to, że oferują one proste rozwiązania i pozwalają widzieć świat jako bardziej uporządkowany i przewidywalny – czyli taki, nad którym mamy kontrolę.
Ponadto, badania pokazują, że u osób o obniżonej kontroli zwiększa się odczuwany lęk. Ten zaś często związany jest z niechęcią do lub wrogością wobec przedstawicieli grup obcych. Autorka tekstu chciała zatem sprawdzić, czy faktycznie jest tak, że osoby o obniżonym poczuciu kontroli będą odczuwały większy lęk, w konsekwencji którego będą bardziej skłonne myśleć stereotypowo lub wyrażać uprzedzenia.
Aby przetestować swoje hipotezy, autorka tekstu przeprowadziła dwa badania, których uczestnikami byli studenci i studentki niemieckiego uniwersytetu. Pierwsze z nich poświęcone było stereotypom płciowym, zaś drugie uprzedzeniom rasowym i ksenofobii. W obydwu badaniach psycholożka na początku poprosiła osoby badane o przypomnienie sobie sytuacji ze swojego życia, w której nie miały kontroli. Zadanie to miało na celu wywołanie poczucia braku kontroli. Następnie, w badaniu pierwszym osób badane miały wypełnić skalę otwartych i ukrytych stereotypów płciowych. W badaniu drugim badani zostali poproszeni o odpowiedź na skalach jawnego i ukrytego rasizmu oraz na skali ksenofobii. Ponadto, w obydwu badaniach autorka tekstu mierzyła również osobiste poczucie kontroli – niezależne od manipulacji eksperymentalnej – oraz uogólnione poczucie lęku.
Chociaż wyniki obydwu badań nie były bardzo spójne, to pokazały ciekawe zależności. Po pierwsze zatem w obydwu przypadkach manipulacja eksperymentalna nie zadziałała. Oznacza to, że autorka tekstu była zmuszona przyjrzeć się uogólnionemu poczuciu kontroli zamiast analizować chwilowy jej brak. W związku z tym o rezultatach jej badań nie możemy mówić przez pryzmat przyczynowości.
Po drugie, wyniki badań pokazały, że zarówno korzystanie ze stereotypów jak i wyrażanie uprzedzeń do pewnego stopnia może być sposobem na przywrócenie poczucia kontroli wśród osób, które jej nie mają. W pierwszym badaniu autorka tekstu zaobserwowała związek między niskim poczuciem kontroli a stosowaniem otwartych stereotypów płciowych wobec mężczyzn. I, zgodnie z przewidywaniami, mechanizmem odpowiedzialnym za tę relację był podwyższony lęk. Oznacza to, że osoby o obniżonym poczuciu kontroli deklarowały większy poziom lęku, a sposobem na jego redukcję okazało się być stosowanie stereotypów. Jednocześnie jednak, co ciekawe, osoby o obniżonym poczuciu kontroli były mniej skłonne stosować niejawne stereotypy płciowe. To sugeruje, że relacja między brakiem kontroli a stereotypami jest złożona i wymaga dalszych badań.
Po trzecie, rezultaty drugiego badania pokazały, że osoby o niższym poziomie odczuwanej kontroli mają wyższe wyniki na skalach rasizmu i ksenofobii. W tym wypadku jednak nie było to związane z podwyższonym poczuciem lęku. Zgodnie z sugestią badaczki, może się tak dziać dlatego, że stosowanie stereotypów obniża odczuwany lęk przez to, że stereotypy oferują proste i przewidywalne rozwiązania. W przypadku uprzedzeń, które często oznaczają wyższy poziom negatywnych emocji wobec grup obcych, proces ten może wyglądać inaczej. Niezależnie jednak od mechanizmu tej relacji, wyniki zaprezentowane w tekście jasno sugerują, że stosowanie stereotypów i wyrażanie uprzedzeń może być sposobem na przywrócenie poczucia kontroli. Tym samym rezultaty te poszerzają naszą wiedzę na temat konsekwencji braku kontroli w życiu codziennym.
Więcej informacji:
Schneider, L. J. (2022). Stereotyping, Prejudice, and the Role of Anxiety for Compensatory Control. Social Psychological Bulletin, 17, 1-25. https://doi.org/10.32872/spb.7875
::
Zdjęcie autorstwa Dainis Graveris
One comment
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!
Comments are closed.